Lizanie łap to zachowanie, które może mieć wiele znaczeń. Dlatego też tak ważna jest interpretacja tego zachowania w kontekście sytuacyjnym. I właśnie na tym kontekście się teraz skupię. Odpowiem więc na pytanie “dlaczego pies liże łapy” 🙂

Lizanie łap – norma czy patologia?

Zacznijmy od tego, że lizanie łap może być czymś normlanym. Normalnym w znaczeniu – “nie świadczy o niczym złym lub dla psa groźnym”. Pies może lizać łapy, bo dba o własną higienę. Niektóre psy liżą łapy po spacerze, na którym jego łapy miały kontakt z wodą lub innymi substancjami. W ten sposób pies może też chcieć oczyścić łapy np. z piasku czy błota. Możesz również zauważyć, że pies wylizuje się po kąpieli 😉 Naprawdę, nie ma nic złego w tym, że pies od czasu do czasu będzie lizać łapy w losowych momentach w ciągu doby. Jest jeden warunek – musi mieć to charakter dbania o higienę 🙂

Kiedy zacząć się martwić, gdy pies liże łapy?

Mimo, że lizanie łap może mieć charakter pielęgnacji własnego ciała przez psa, może również być objawem choroby. Kiedy więc lizanie się psa po łapach, powinno wzbudzić Twój niepokój? Przede wszystkim wtedy, kiedy występuje ono często i jest uporczywe. Również wtedy, kiedy masz wrażenie, że psu “ciężko się od tego oderwać” lub, że pies chce przestać, ale “nie może się powstrzymać” lub “coś mu na to nie pozwala”. Bardzo częste lizanie jednego miejsca (na przykład łapy) może również spowodować namnażanie się patogenów na skórze. Jednoznacznym sygnałem, że do tego doszło, będzie pojawienie się brunatnych plam na sierści psa w miejscach w których zaczął się lizać jakiś czas temu. Wszystkie sytuacje, o których wspomniałam, to sytuacje w których powinna w Twojej głowie zapalić się lampka – “Oho, cos jest nie tak! Trzeba dowiedzieć się o co chodzi!”.

Lizanie łap może mieć swoje źródło w stanie zdrowia psa.

Przyczyną intensywnego i uporczywego lizania łap może być oczywiście świąd. Mimo tego, że dużo psów choruje na alergie, nie zawsze to właśnie ona będzie przyczyną uporczywego lizania. Dodatkowo, nie tylko świąd może dawać takie objawy. Również dyskomfort czy ból może manifestować się wzmożonym zainteresowaniem łapami i ich lizaniem. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny lizania łap.

  • alergie (pokarmowe i środowiskowe)
  • ciało obce wbite w łapę (np. kłos) lub przyklejone do opuszka lub sierści
  • ból stawów i choroby układu ruchu
  • problemy gastryczne
  • pasożyty zewnętrzne (pchły, czasami taka reakcję może powodować wpity w skórę kleszcz)
  • zranienia
  • choroby skóry

To oczywiście tylko przykłady. Nie będę wymieniać konkretnych jednostek chorobowych -> wszak to blog o behawiorze 😉 Chcę jednak zwrócić Twoja uwagę na fakt, że lizanie łap jest tematem bardzo złożonym. I mimo, że każdy pies liże łapy, u jednego będzie to kwestia fizjologii, u drugiego pchły lub alergia, a trzeciemu mógł się wbić kłos w łapę. A już na koniec…Jest jeszcze jeden ważny aspekt, który do tej pory pomijałam. Aspekt behawioralny.

Czy pies może lizać łapy z powodów behawioralnych?

Oczywiście, że tak! Najczęstszym (behawioralnym) powodem wylizywania łap u psa jest stres. Ten z kolei może pojawiać się z wielu powodów. Może też dotyczyć wielu aspektów życia psa lub sytuacji, których jest świadkiem (ale bezpośrednio w nich nie uczestniczy). Ponadto lizanie pełni u psów funkcję samouspokajającą. Oznacza to, że pies może chcieć obniżyć napięcie i regulować emocje poprzez lizanie. Jest to naturalne zachowanie. W tym kontekście “naturalne” będzie jednak oznaczać “alarmujące”. Dlaczego? Dlatego, bo pies znający tylko taki sposób radzenia sobie z napięciem (lub wybierając głównie ten sposób) to najczęściej pies nieradzący sobie. Wylizywanie łap, (nawet jeśli ma podłoże behawioralne) będzie w tym kontekście zachowaniem niepożądanym i nieadaptacyjnym. Taki pies potrzebuje pilnej pomocy lekarza weterynarii oraz behawiorysty.

Więcej o źródłach stresu w psim życiu przeczytasz TUTAJ.

Somatyczne konsekwencje behawioralnego problemu.

Gdy pies nadmiernie wylizuje łapy może dojść do dosłownego wylizania sierści z łapy. Może pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie a nawet rana. Zobacz więc, że mimo, że przyczyną lizania łap może być stres, jego skutki mogą przybierać formę somatyczną. W takiej sytuacji mimo wyleczenia łapy, problem będzie nawracać. Dlaczego? Dlatego, bo przyczyną problemu nie jest lizanie samo w sobie. Przyczyną w tej sytuacji jest stres, który skłania psa do wylizywania łap.

Podsumowanie.

Wylizywanie łap może mieć wiele przyczyn (od somatycznych po behawioralne). Jeśli odnosisz wrażenie, że pies liże łapy często, wtedy w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza weterynarii. Jeśli jednak przyczyna wylizywania łap jest przyczyną behawioralną, samo wyleczenie łapy nie pomoże. Pies dalej będzie robić sobie krzywdę, bo problemem nie jest łapa, a to co dzieje się w psiej głowie. Gdy podejrzewamy, że problem z wylizywaniem łap ma podłoże behawioralne, dokładnie analizujemy sposoby zaspokajania wszystkich potrzeb psa oraz jego umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach życia codziennego. I już na koniec – pamiętaj, że wylizywanie łap samo w sobie nie jest czymś złym 😉 o tym, czy jest złe będą decydowały okoliczności w których wylizywanie się pojawia oraz motywacja psa 🙂

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *