Jeśli masz psa lękliwego (a o takich w tym wpisie mowa) to zapewne znasz wszystkie jego przedziwne i trudne do zrozumienia zachowania. Inny pies może przejść obok czegoś obojętnie, a Twój robi w koło tego wielka halo. – szczeka, jeży się… Albo wręcz przeciwnie, zastyga lub chce uciec. Lękliwość bardzo często jest źle rozumiana. Dlatego też w tym wpisie dowiesz się czym charakteryzuje się pies lękliwy.
Pies lękliwy to nie pies złośliwy.
Mimo, że sposób w jaki zachowuje się Twój lękliwy pies może przysparzać Ci nie mało wstydu i problemów – on nie robi tego złośliwie. Powiem więcej, psy nie potrafią być złośliwe. Ich mózg nie jest zdolny do tak zaawansowanych procesów myślowych. Dlatego ilekroć psiak zachowuje się w sposób inny niż stabilne psy, pamiętaj – to nie jest niesubordynacja wycelowana w ciebie. Pies lękliwy może zachowywać się dziwnie. Ale pamiętaj – to ty jesteś właśnie tą osobą, która może mu pomóc. Nie masz powodu do wstydu. Oczywiście, jeśli Twój pies jest w terapii behawioralnej a jeszcze czasami zdarzy mu się zareagować… inaczej niż byś tego chciał. Jeśli twój lękliwy psiak jeszcze w terapii nie jest – zastanów się nad tym bo…
… Pies lękliwy to pies, który potrzebuje zrozumienia.
Ale uwaga! Nie zrozumienia polegającego na ojojoaniu i mówieniu światu, że to jest biedny pokrzywdzony przez los pies. Potrzebuje zrozumienia, które będzie prowadziło do konkretnych działań i polepszenia jego dobrostanu. Będąc w miejscach publicznych bardzo często obserwuję tłumaczenia opiekunów, że “ten pies tak ma, bo jest po przejściach”. Ale hola, hola – działania tych opiekunów wcale nie wskazują na to, że robią coś by z psem te problemy przepracować. Pamiętaj, Twoje współczucie nie ma dla psa żadnego znaczenia. W takim razie co ma znaczenie? To co robisz z psem 😉 Sposób w jaki pokazujesz mu świat. Sposób w jaki poprawiasz jego dobrostan. Współczucie może być dobrym punktem wyjścia, ale do działań. To twoja wiedza i umiejętności przełożone na działania wobec psa sprawią, że psu będzie żyło się lepiej.
Gdy pies się boi może zachowywać się dziwnie.
Zapieranie się, warczenie, jeżenie się, nagły atak, próba wyswobodzenia się z obroży… takich zachowań można wymieniać wiele. Każde z nich jest na swój sposób dziwne. Na czym ta “dziwność polega”? Na tym, że bardzo często jest zupełnie nieadekwatna do sytuacji. Bo przecież spadające liście, przejeżdżające samochody czy inny pies po drugiej stronie ulicy nie jest powodem do paniki…. No właśnie ale dla kogo? Dla ciebie. Pies może widzieć w w tych sytuacjach ogromne zagrożenie. Dlatego pamiętaj, że liczy się nie twoja obiektywna ocena sytuacji, tylko patrzenie “oczami psa”. Możesz przyjąć, że pies lękliwy to pies, który zachowuje się inaczej niż pies stabilny psychicznie. Jego reakcje mogą być nieadekwatne do rzeczywistego zagrożenia.
Pies nie zachowuje się tak, bo to lubi.
Psy lękliwe psychicznie cierpią. To, że przejawiają agresję, czy wpadają w panikę nie jest czymś co sprawia im przyjemność. Zachowują się tak, bo nie znają innych sposobów poradzenia sobie w danych sytuacjach. Ba! Czasami są tak zestresowane, że nie są wstanie zaspokajać swoich potrzeb. Zapewne kojarzysz psy, które podczas sylwestra tak boją się huków, że nie załatwiają się na zewnątrz. No właśnie… Pies naprawdę nie trzyma moczu przez 20 godzin, bo tak lubi…. Dotyczy to wszystkich zachowań, które świadczą o stresie. Przykładowo – jeśli pies ciągnie Cię na msyczy i przyczyną tego jest stres, to… nie robi tego, bo lubi ciągnąć, tylko dlatego, że chce jak najszybciej wyjść z tej konkretnej sytuacji.
Ale co z tym zrobić?
Praca z psem lękliwym na 2 aspekty. Pierwszy dotyczy edukacji opiekuna. Inaczej mówiąc, to Ty musisz się kształcić i zdobywać wiedzę. A dlaczego? By być w stanie zrozumieć swojego psa i jego działania. Bo bym móc zadziałać i pomóc psu, najpierw musisz mieć świadomość pewnych procesów oraz mechanizmów i “myśleć jak pies”. Drugi aspekt pracy z psem lękliwym to terapia behawioralna psa. A to nic innego jak wprowadzenie adekwatnych do sytuacji i obecnych umiejętności psa działań pod okiem specjalisty.
Podsumowanie.
Pies lękliwy ma prawo zachowywać się dziwnie – jego reakcje są nieadekwatne do sytuacji i spowodowane stresem. Podstawą pracy z takim psem jest jego zrozumienie, czyli zdobywanie wiedzy. Bardzo pomocne, a w niektórych sytuacjach wręcz konieczne jest rozpoczęcie współpracy ze specjalistą, który opracuje indywidualny plan naprawczy dla Twojego psa i będzie monitorować Wasze sukcesy.
Bardzo fajny artykuł, uzmysłowił mi punkt widzenia psa, zrozumiałem lepiej jak on się czuje. Dodatkowo miło wiedzieć na pewno, że piesek nie robi mi na złość (mimo że nigdy go o coś takiego nie podejrzewałem). 😉