Wychowanie psa - co dokładnie mam na myśli?

Gdy pies do Ciebie trafi, prawdopodobnie nie jest jeszcze wychowany.  Dopiero musi nauczyć się umiejętności, które będą mu potrzebne w życiu z Tobą. 

Inaczej mówiąc, myśląc o wychowaniu psa, mam na myśli nabycie przez niego takich umiejętności jak na przykład:

Przede wszystkim pies musi przejść pozytywnie trening czystości. 

Czyli taki stan, w którym podczas spaceru pies nie ciągnie, smycz jest luźna i masz wrażenie, że “idziesz z psem” a nie, że mu przeszkadzasz w spacerze.

W końcu na spacerze trzeba kogoś minąć, prawda? A żeby odbyło się to bez szarpania i ciągnięcia, pies musi się tego nauczyć. 

Inaczej mówiąc nauczenie psa, jak się ma zachowywać, gdy w domu pojawiają się goście. Celem jest przede wszystkim to, by pies i goście czuli się komfortowo i nikt nikomu nie przeszkadzał. 

Mimo, że wydaje Ci się, że to umiejętność oczywista, tak  naprawdę bardzo dużo psów w domu nie umie odpoczywać. 

Inaczej mówiąc umiejętność kontrolowania swojego zachowania oraz emocji przez psa.  

Nawet jeśli nie masz w planach podróżowania z psem, warto psa nauczyć, jak ma się zachowywać w różnych środkach transportu. 

Dla psa zostawanie samemu nie jest naturalne. Żeby był wtedy spokojny i zrelaksowany, bez wątpienia musi zostać tego wcześniej nauczony. 

Wcześniej czy później, żeby się gdzieś dostać, prawdopodobnie pies będzie musiał skorzystać ze schodów lub windy. Przede wszystkim musi być więc na to przygotowany 🙂

Zabiegi pielęgnacyjne, podobnie jak zostawanie samemu w domu, nie są dla psów naturalne. Żeby czuły się wtedy komfortowo, musisz pokazać im, że nic złego się nie dzieje. 

Nieprzygotowanie psa do “ubierania” często skutkuje zachowaniami świadczącymi o lęku, a nawet zachowaniami agresywnymi. 

Każdy opiekun będzie oferować psu trochę inne środowisko. Inaczej mówiąc, każdy prawdopodobnie będzie chciał nauczyć psa czegoś innego. Najważniejsze to myśleć z wyprzedzeniem i planować 🙂 

Oczywiście wymieniłam jedynie niektóre przydatne psie umiejętności. Ty i Twój pies możecie potrzebować pomocy też w innych aspektach życia codziennego.  

Taką pomoc mogę Ci zaoferować 🙂

Jak wygląda pierwsza konsultacja?

wychowanie psa step 1

Przed konsultacją

Najpierw kontaktujesz się ze mną przez FB lub mailowo w celu umówienia konsultacji. Wtedy przesyłam Ci do uzupełnienia krótką ankietę, która jest wstępem do wywiadu. To właśnie na jej podstawie decyduję, jakie filmiki będą przydatne do pierwszej konsultacji. Ponadto dostaniesz ode mnie informację w jaki sposób nagrywać filmiki, by nadawały się do interpretacji. Potem oczywiście umawiamy datę spotkania online. Finalnie - 24 h przed umówionym terminem wysyłasz mi filmiki i dokonujesz wpłaty. Z wszystkimi przesłanymi materiałami zapoznaję się ok 24 h przed konsultacją.

W takcie konsultacji

Po pierwsze rozmawiamy o tym, jak wygląda Twoje życie oraz czego chciałbyś nauczyć swojego psa. Inaczej mówiąc analizujemy, które psie umiejętności przydadzą się Twojemu psu w życiu z Tobą. Po drugie, konfrontujemy oczekiwania z rzeczywistością, czyli tym jak pies zachowuje się obecnie. Ma to na celu przede wszystkim stworzenie listy priorytetów. Dodatkowo edukuję Cię z zakresu procesów uczenia się, zachodzących podczas wychowania psa. Oczywiście już podczas pierwszej konsultacji wdrażamy konkretne działania i ćwiczenia!

pies się boi step 3

Po konsultacji

Na podanego przez w ankiecie maila wysyłam Ci pisemne zalecenia. To właśnie w nich znajdziesz informacje dotyczące tego, co aktualnie ćwiczyć z psem. Inaczej mówiąc - pisemne zalecenia to podsumowanie tego, co robiliśmy na zajęciach. Ale to nie jedyna funkcja pisemnych zaleceń! Ponadto znajdziesz w nich listę filmików, które będą potrzebne do następnej konsultacji. Dzięki filmikom, na następnej konsultacji będę mogła zobaczyć, jak zmieniła się Twoja praca z psem podczas samodzielnie wykonywanych ćwiczeń.

Wychowanie psa - jak wyglądają kolejne zajęcia?

Twoje obserwacje są dla mnie bardzo cenne. Oprócz sukcesów rozmawiamy również o trudnościach w pracy. Oczywiście, jeśli takie się pojawiły. Bo pojawić wcale się nie muszą 😉

Inaczej mówiąc, uczymy psa tego, co jest Wam potrzebne do szczęśliwego i spokojnego życia. Nie zajmujemy się tym, co prawdopodobnie nigdy Wam nie będzie potrzebne. 

Dzięki temu Twój psiak może osiągać sukcesy i przede wszystkim  praca dynamicznie idzie do przodu. 

Dzięki temu zdobywasz wiedzę i uczysz się rozumieć swojego psa. Dodatkowo wiesz, jaki jest sens wykonywanych ćwiczeń i na co zwracać uwagę podczas ich wykonywania. 

Czasami zmiany są na tyle dynamiczne, że dużo lepiej sprawdza się tryb karnetowy. Wszystko zależy od konkretnego psiaka i sytuacji w jakiej się znajdujecie.  

Wychowanie psa - te zajęcia są dla Ciebie, jeśli:

Masz szczeniaczka, małą puchatą kuleczkę, która w ogóle nie rozumie, czego od niego chcesz

Niedawno adoptowałeś psa ze schroniska i nie jest on nauczony podstawowych umiejętności

Jesteś "młodym psim rodzicem" i czujesz się zagubiony po przeczytaniu treści z Internetu

Chcesz poszerzać swoją wiedzę z zakresu wychowania psa, żeby w przyszłości dobrze się Wam razem żyło

Wychowanie psa - co o współpracy ze mną mówią mówią moi klienci?

5/5
"Dzięki zajęciom z Panią Agnieszką odkryliśmy, że pies nie jest złośliwy, tylko chory. Sama nie wpadłabym na to, że psa bolą stawy. Pani Agnieszka zobaczyła kilka nagrań i od razu skierowała nas do psiego ortopedy. Dzięki niej mój Lolo jest teraz szczęśliwym psem."
Aneta
5/5
"Gdy decydowaliśmy się na psa, bardzo zależało nam na tym, żeby pies akceptował gości. Na zajęcia do pani Agnieszki zgłosiliśmy się praktycznie od razu po przywiezieniu psa do domu. Pod jej czujnym okiem uczymy go tego, co jest dla nas ważne. Bardzo polecamy zajęcia z panią Agnieszką każdemu, kto decyduje się na kupno psa."
Dagmara i Piotr
5/5
"Mimo korzystania z rad z Internetu, mój pies dalej sikał w domu. Wszystko było zasikane. Dopiero pani Agnieszka uświadomiła mi, jakie błędy popełniam. Od pierwszej konsultacji pies zrobił olbrzymi progres. Czasami jeszcze siknie w domu, ale wiemy że potrzebuje czasu i że jesteśmy na dobrej drodze."
Urszula