Producenci akcesoriów dla psów prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych sprzętów, które mają przykuć Twoją uwagę. Czasami ciężko określić, co jest chwytem marketingowym, a co faktycznie jest rzeczą przydatną i godną uwagi. No właśnie… Do której grupy zaliczymy schodki dla psa? Będzie to niepotrzebny rupieć czy coś, co faktycznie warto kupić?

Przebywanie na meblach a zasady domowe.

Nie zagłębiając się w szczegóły, zasada jest prosta – jeśli pies ma mieć możliwość korzystania z mebli to powinien mieć do nich swobodny dostęp. A co w tym kontekście będzie oznaczać “swobodny”? To, że zwierzak może podjąć decyzję, że chce się znaleźć na kanapie i może sam tam wejść. Inaczej mówiąc, jeśli pies może wchodzić na łózko czy kanapę musi móc to fizycznie sam zrobić.

Psy maja różne rozmiary 😉

Sytuacja komplikuje się, gdy mamy do czynienia z pieskiem rasy małej, dla którego wyskoczenie na meble jest trudne. Taki piesek może podejmować próby, które będą w znacznym stopniu obciążać jego stawy. Wysokość naszych mebli dla małego (wielkościowo) psa może być dużym wyzwaniem. I tutaj uwaga! Dla każdego psa rasy małej jest to duże wyzwanie, nawet jeśli pies sprawnie wskakuje na meble. Z punktu widzenia układu ruchu nie jest to korzystne. Dlatego jeśli Twój pies, to duży pies w małym opakowaniu, warto zaopatrzyć się w schodki dla psa.

Schodki dla psa nie są głupim wymysłem – to jeden ze sposobów dbania o psie zdrowie.

Nagłe, wymagające dużo siły i sprawności wyskoki czy zeskoki (zwłaszcza z/na śliskie powierzchnie) są kontuzjogenne. Dlatego schodki dla psa to świetne rozwiązanie, by zadbać o układ ruchu psiaka. Zwróć tez uwagę że czym innym są zaplanowane skoki, poprzedzone wcześniej rozgrzewką (np. w przypadku psich sportów) a czym innym stawianie przed ciałem psa dużych fizycznych wyzwań na co dzień (często wielokroć podczas doby), gdy ciało psa nie jest przygotowane na tego typu wysiłek i działanie. Dlatego każdemu opiekunowi małego psiaka polecam kupić schodki dla psa oraz nauczyć swojego czworonożnego przyjaciela z korzystania z nich.

Schodki dla psa – mały piesek wymaga małych stopni.

Schodki dla małego psa musza być dobrze dopasowane do jego możliwości fizycznych. Chcemy żeby wchodzenie i schodzenie z mebli nie wiązało się dla psa z wysiłkiem (i nie było kontuzjogenne). Dlatego stopnie schodków dla małego psa powinny być bardzo niskie. I tutaj uwaga! Niskie dla psa nie dla Ciebie 😉 Na rynku możesz znaleźć wiele schodków, które wspaniale spełnią swoją funkcję. Czasami jednak pies jest tak mały, że zrobienie schodków adekwatnych do jego proporcji będzie ciężkie – wtedy warto rozważyć kupno lub zrobienie rampy o odpowiednim nachylaniu. Jeśli czujesz, że nie do końca wiesz, jak zabrać się do tego tematu z chęcią Ci pomogę! 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *