Weekend majowy dla wielu z nas jest czasem odpoczynku. Jedni spędzają go bardziej aktywnie, inni spotykają się z rodziną czy znajomymi, a jeszcze inni rozkładają się na kanapie. Każdy ma swój sposób na regenerację i odpoczynek – i to jest super! 🙂 Majówka z psem powinna jednak uwzględniać nie tylko nasze potrzeby, ale również potrzeby psa!

Grill i inne atrakcje.

Pamiętaj, że każda zmiana w diecie psa może powodować rewolucje żołądkowo-jelitowe. Niewskazane jest podawanie psu rzeczy z grilla (mimo, że psiak zapewne patrzy na Ciebie swoimi pięknymi oczami). Pamiętaj też, że nie wszystkie owoce i warzywa są dla psa zdrowe. Niektóre produkty spożywcze są dla psiaków silnie toksyczne! Niestety weekend majowy to czas, w którym weterynarze często sami robią sobie urlop. Dlatego jeśli gdzieś wybierasz się z psiakiem, koniecznie sprawdź, gdzie jest najbliższa klinika całodobowa – w myśl zasady “przezorny zawsze ubezpieczony”. Pamiętaj tez żeby zabrać ze sobą psią apteczkę. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak ją skompletować, możesz pobrać z mojej strony infografikę na ten temat, zapisując się do mojego newslettera.

Majówka z psem a psie potrzeby.

Pamiętaj o zachowaniu balansu między aktywnościami a odpoczynkiem. Pies wycieńczony aktywnościami nie jest przecież psem szczęśliwym. Zadbaj koniecznie o to, żeby zorganizować psu miejsce do odpoczynku. Podstawą w tym przypadku jest stworzenie warunków w których pies umie odpoczywać i w których czuje się bezpiecznie. Pamiętaj też, że poznawanie nowych osób, przebywanie w ich towarzystwie, grill, dłuższe spacery, zmiana otoczenia itd. – to wszystko stymuluje psa. Musisz więc zadbać o to, by poziom stymulacji podczas weekendu majowego był optymalnie dopasowany do potrzeb i możliwości Twojego psiaka!

A co się stanie, gdy w życiu psa zabraknie balansu? U psa może pojawić się szereg objawów w zachowaniu – w tym coś, co opiekunowie psów często nazywają “psim ADHD”. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAj.

Więcej nie znaczy lepiej!

Postaraj się nie wpaść w pułapkę wynagradzania psu czasu, którego kiedyś dla niego nie miałeś. Mimo, że weekend majowy to świetny czas na zorganizowanie aktywności pod psie potrzeby, to nie możesz zaoferować psu za dużo. Dlaczego? Bo zamiast sprawić psu radość, doprowadzisz do przestymulowania i stresu. Nie działaj skrajnie. Jeśli Wasza normą jest godzinny spacer, a Twój pies nie ma wyrobionej kondycji, to zabieranie go na 10 kilometrową wyprawę, może nie być dobrym pomysłem 😉 Podobnie wygląda sytuacja ze spotkaniami z psimi przyjaciółmi – jeśli psiaki nie potrafią odpoczywać w swoim towarzystwie, długi czas spędzany razem może doprowadzać do wycieńczenia i przebodźcowania. Mówiąc o spotkaniach, warto wspomnieć również o tym, by poinstruować swoich współtowarzyszy, w jaki sposób powinni obchodzić się z Twoim psem. Dzięki temu, zadbasz o psie poczucie bezpieczeństwa i komfortu 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *