Co mam do powiedzenia na temat linki treningowej? Wiele 😉 Wybrałam jednak 3 najważniejsze według mnie rzeczy, które powinieneś o niej wiedzieć już teraz!

1. Linka daje bezpieczeństwo a nie odbiera wolność.

Linka powinna być podstawowym ekwipunkiem osoby, której pies jeszcze nie ma w 100% wypracowanego odwołania. Dlaczego? Po pierwsze, fizycznie zapewnia bezpieczeństwo i dzięki niej nie dojdzie do niebezpiecznej sytuacji z udziałem Twojego psa. Pamiętaj, że bezpieczeństwo zawsze jest najważniejsze. A mówiąc o bezpieczeństwie mam na myśli bezpieczeństwo Twoje, Twojego psa oraz otoczenia! Po drugie, odpowiednio dobrana długość linki umożliwia psu swobodną eksplorację oraz zabawy ruchowe z opiekunem. Sprawia więc, że spacer może być owocny i może zaspokajać psie potrzeby. Po trzecie, to od Ciebie zależy czy linka będzie postrzegana przez Twojego psa jako cos fajnego czy “więzienie” lub “ograniczenie”. Dodatkowo zdradzę Ci sekret – każdy pies moich klientów (i mój oczywiście) cieszy się na widok linki treningowej 😉

2. Linka treningowa powinna być dobrana do psa.

Linki są zrobione z różnego materiału oraz mają karabińczyki różnej wielkości. Źle dobrana linka faktycznie w skrajnych przypadkach może doprowadzić do dyskomfortu podczas poruszania się. Ale tylko ta źle dobrana! Podstawą jest więc znajomość rynku, czyli tego co oferują producenci sprzętu dla naszch pupili oraz… umiejętne obserwowanie zachowania psa.

3. Linka treningowa to nie wstyd.

To, że Twój pies jest na lice nie znaczy że jest gorszy lub mniej wyszkolony od tego, który biega luzem. Jeśli jednak Twój psiak nie ma jeszcze wypracowanego odwołania, to pamiętaj, że jest to etap, który każdy musi przejść. Odwołanie przecież “samo się nie zrobi” 😉 Absolutnie każdy pies (nawet ten który teraz jest mistrzem świata w posłuszeństwie sportowym) był na etapie na którym dopiero się uczył i… czasami nie wracał na zawołanie 😉 Powiem więcej, są sytuacje w których nawet odwoływalny pies powinien być na lince treningowej lub smyczy. Nie traktuj więc linki jako wyznacznika swoich umiejętności czy umiejętności swojego psa.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *