To pytanie bardzo często pada z ust klientów, których pies jest agresywny i którzy zgłaszają się do mnie na pierwszą konsultację. I zupełnie mnie to pytanie nie dziwi. Powiem więcej, uważam je za bardzo mądre i roztropne. Dlatego w tym wpisie przedstawię złożoność tematyki psiej agresji i odpowiem na zadane pytanie 🙂
Pies jest agresywny? Podstawa to bezpieczeństwo!
Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, do jak trudnych sytuacji mogą doprowadzić zachowania agresywne przejawiane przez psa. Ze względu na to, że zachowania agresywne (zwłaszcza te, ukierunkowane na zdystansowanie domowników) mogą być bardzo niebezpieczne – zawsze podejmę decyzję, by udzielić opiekunom pomocy w formie konsultacji. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, żeby móc “uzbroić” opiekunów psiaka w wiedzę, czego unikać, by nie doszło do eskalacji agresji. Inaczej mówiąc, pierwsza konsultacja ma na celu danie opiekunom psa “narzędzi”, które pozwolą im być bezpiecznym. Dopiero, gdy mam pewność, że klient wie jakich działań unikać i jak się zachowywać wobec psa, można iść o krok dalej. Wtedy dopiero jest przestrzeń na dalszą pracę. Reasumując – bezpieczeństwo zawsze jest dla mnie sprawą priorytetową!
Udzielenie pomocy nie zawsze oznacza poprowadzenie pełnej terapii.
Celem pierwszej konsultacji jest postawienie diagnozy i w przypadku zachowań agresywnych zidentyfikowanie “zapalników agresji”. Inaczej mówiąc, takich czynników, które powodują zachowania agresywne. Jak już pewnie się domyślasz może ich być wiele. Każdy pies jest inny, każda psio-ludzka rodzina jest inna i funkcjonuje troszkę inaczej, dlatego muszę zapoznać się z Waszą sytuacją, by móc ocenić, czy to z czym się mierzymy, może być bezpiecznie przepracowane drogą online. Podczas pierwszej konsultacji poinformuję Cię również o rokowaniach. Zdecydowanie najtrudniejsze są przypadki agresji w stosunku do opiekuna lub innych domowników. I choć tak trudne sytuacje, w większości przypadków da się rozwiązać online, nie zawsze będzie to możliwe. Jeśli Wasza sytuacja będzie wymagała podjęcia współpracy ze specjalistą pracującym stacjonarnie – poinformuję Cię o tym pod koniec zajęć.
Bardzo często chcąc dobrze, pogarszamy tylko sytuację.
Gdy pies jest agresywny w stosunku do swojego opiekuna, może pojawić się u niego cały wachlarz różnych, trudnych emocji. Niestety emocje w takim przypadku nie pomagają. Bardzo często wręcz utrudniają sytuację, doprowadzając do reakcji, które jedynie sytuacje pogarszają. Dlatego też, tak ważne jest zrozumienie co powoduje, że pies zachowuje się w ten sposób. Bo wbrew temu, co może wydawać się w danej chwili, pies wcale nie jest niewdzięczny, wredny czy złośliwy. Reagując jednak zgodnie ze swoimi emocjami można doprowadzić do naprawdę niebezpiecznej sytuacji, w której dojdzie do uszczerbku na zdrowiu człowieka. Temu właśnie ma zapobiec pierwsza konsultacja.
Pies jest agresywny – czy konsultacje online przynoszą pozytywne rezultaty?
Z mojego doświadczenia wynika, że w 99% przypadków, zdecydowanie tak! O tym, co na ten temat mówią moi klienci, możesz przeczytać TUTAJ. Wśród nich są zarówno osoby, których psy reagowały agresywnie na inne psy, obcych ludzi, czy nawet były agresywne w stosunku do domowników. Także pamiętaj, podstawą mojej pracy jest indywidualne podejście, które zakłada podnoszenie poziomu dobrostanu psa i maksymalizowanie efektów pracy. Jeśli twój pies przejawia zachowania agresywne, koniecznie się ze mną skontaktuj. W tym celu, wystarczy kliknąć TUTAJ.