Nadszedł ten czas, w którym (czy tego chcemy czy nie) lato dobiega końca. Za nami pierwsze zimne noce – w niczym niepodobne to tych letnich i ciepłych. Ze zmianą pory roku są związane inne zmiany, które zachodzą lub powinny zajść w kontekście psa;) Jesień z psem – na co się więc przygotować?

Komfort cieplny jest ważny.

Czy wiesz że potrzeba komfortu cieplnego jest jedną z podstawowych i “pierwotnych” potrzeb psa? Inaczej mówiąc, powinna być traktowana tak jak inne psie potrzeby. Dodatkowo, to Ty (człowiek) jesteś odpowiedzialny za to, by pies nie marzł lub się nie przegrzewał. Dlatego, jeśli Twój pies marznie na spacerze, koniecznie zadbaj o jego komfort cieplny zaopatrując go w derkę lub ubranko. Pamiętaj też, że ubranko musi spełniać szereg wymogów, by było dla psa komfortowe i mogło spełniać swoją funkcję. Ja dla swojego psa mam kilka rodzajów “kubraczków” i wybieram ten, który jest adekwatny do pogody i potrzeb mojego psa w danym momencie.

Jesień z psem może być piękna <3

Jesienne dni to świetny czas na spacery. Nie jest już upalnie i gorąco, nie trzeba więc bać się tego, że pies się przegrzeje. Inaczej mówiąc jesień to świetny czas na długie wędrówki. To też czas umożliwiający zabawy węchowe na zewnątrz, zabawy ruchowe oraz te wpływające na procesy poznawcze psa. Osobiście bardzo lubię wczesną jesień – daje więcej możliwości niż lato ze względu na bardziej sprzyjające psom temperatury.

Może być też niebezpieczna.

Niestety wraz z opuszczającym nas latem, pojawiają się pewne niebezpieczeństwa. Nigdy nie wiadomo co kryje się pod pierzyną liści – może być tam rozbita butelka lub kawałek metalu, który zrani psią łapę. Dlatego zdecydowanie lepiej unikać zabawy z psem w hałdach liści. Kolejnym niebezpieczeństwem są kasztany i żołędzie. Niektóre psy mają tendencję do zabawy nimi, co grozi zadławieniem lub połknięciem ciała obcego. Dlatego pamiętaj, by nie prowokować psa do zabawy nimi – do zabawy służą bezpieczne dla psa zabawki, które powinieś zawsze mieć przy sobie podczas spaceru 🙂

Jesień z psem nie zawsze jest piękna.

Jesień ma to do siebie, że można trafić na naprawdę piękną i malownicza pogodę. Może też niestety być “brudna” i “depresyjna”. Wraz ze zmieniającą się pogodą i chlapą może zaistnieć konieczność częstszego mycia psa lub dbania o jego szatę w szczególny sposób (wszystkie “nasiąkające wodą” pieski, na pewno wiedzą o czym mówię ;)) . Bardzo istotna w tym kontekście będzie też “zmiana sierści z letniej na zimową” – to czas, w którym szczególnie ważne jest odpowiednie wyczesywanie psa.

Zmiany w diecie psa.

Dieta psa podczas jesieni i zimy może ulec zmianie. Dzieje się tak ze względu na możliwość zmian zapotrzebowania kalorycznego. Jeśli Twój pies jest aktywny głównie latem, to może istnieć potrzeba zmniejszenia podaży kalorii. Jeśli jest bardzo aktywny również jesienią i zimą, zapotrzebowanie na energię może wzrosnąć. Pamiętaj, że do ogrzania ciała potrzebna jest energia! A ta bierze się przecież z pożywienia. Posiłkami (i tym z czego się składają) trzeba mądrze manipulować, żeby nie spowodować nadwagi bądź niedowagi u swojego psiaka. Myśląc o psiej diecie trzeba oczywiście wziąć pod uwagę wiele czynników, nie tylko zmianę pory roku 😉 Więcej ciekawostek odnośnie żywienia psiaka znajdziesz TUTAJ.

Roztrenowanie/przygotowanie na zmiany w aktywności fizycznej.

Jeśli latem jesteście aktywni a w zimie nie, nie możesz nagle “zabrać” psu aktywności 😉 Przygotowanie psa na to, że w zimie spacery będą krótsze niż w lecie, musi odbywać się stopniowo. W przeciwnym wypadku organizm psa będzie potrzebował aktywności, której nie możesz mu zapewnić lub, której pies nie chce ze względu na warunki atmosferyczne. To sytuacja w której może pojawić się u psa konflikt potrzeb. Żeby tego uniknąć warto wykorzystać jesień do wprowadzania bardzo stopniowych i niewielkich zmian w aktywności. Oczywiście wszystkie wprowadzane zmiany muszą być adekwatne do potrzeb psa – wszystkich, nie tylko potrzeby aktywności fizycznej.

Podsumowanie:

Jak sam widzisz jesień generuje wiele możliwych zmian. Warto ten czas wykorzystać i zastanowić się, czy w życiu psa zajdą zmiany. Jeśli okaże się, że tak – to idealny moment na to, żeby zacząć działać. Pamiętaj, zmiany powinieneś wprowadzać stopniowo i świadomie! . Dzięki temu unikniesz zimowych problemów a psiak będzie zadowolony, szczęśliwy i zdrowy <3

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *