Masz czasami tak, że brakuje Ci już energii i jedyne o czym marzysz to się położyć i zrelaksować, a Twój pies zupełnie nie podziela tej wizji? Ciągle cię zaczepia? Ciągle chce coś robić? Chodzi za Tobą, albo nie może sobie znaleźć miejsca do odpoczynku? Nadpobudliwy pies to niełatwe wyzwanie! W tym wpisie przedstawię, skąd owa “nadpobudliwość” może się brać.

Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę?

  • Psie potrzeby aktywności (nie tylko fizycznej) mogą być niezaspokojone. Pamiętaj, że już coś “z psem robiłeś” wcale nie oznacza, że jest to dla niego wystarczające. Inaczej mówiąc – Twoja wizja zaspokojenia potrzeb psa nie zawsze może być zgodna z rzeczywistością.
  • Pies może być przebodźcowany i mimo, że jest zmęczony, nie może odpocząć.
  • Pies może nie umieć odpoczywać w domu – po prostu zatracił tą umiejętność i wybudza go wiele czynników (to, że chodzisz po mieszkaniu, to że coś usłyszał itp.). Taki stan jest dla psa stanem trudnym i bardzo obniża jego dobrostan psychiczny i fizyczny.
  • Sam nie pozwalasz psu odpoczywać nawiązując interakcje i zaraz potem się z nich wycofując. Na przykład szybkie “kiziu misiu”
  • Psa może coś boleć lub może odczuwać dyskomfort płynący z ciała

Nadpobudliwy pies, to pies który potrzebuje pomocy!

Nie ma psów, które potrzebują coś robić ciągle 😉 nie ma też psów które nie potrzebują czegoś robić wcale 😉 stymulacja zawsze musi być odpowiednio dopasowana do Twojego psa 😃 w przeciwnym wypadku psia psychika na tym ucierpi i mogą pojawić się objawy które opiekunowie często nazywają “psim ADHD”. Czyli właśnie częste wymuszanie uwagi i zaczepianie, by coś robić.

A teraz uwaga – każdy pies powinien nabyć umiejętność odpoczywania w domu. Niestety bardzo często obserwuję, że psy ras pracujących lub tych uważanych za aktywne, są przebodźcowywane i odpoczywać w domu nie potrafią. Prawdopodobnie dlatego, że ich opiekunowie ciągle słyszą “ten pies musi mieć dużo rozrywek”.

Z drugiej strony – z moich obserwacji wynika, że pieski “na kolanka”, które aktywne nie miały być, bardzo często są niedostymulowane, bo “taki mały to tylko kółko w koło bloku musi zrobić”, co jest oczywiście zupełną nieprawdą.

Pamiętaj! Odpowiednia (do danego psa oczywiście) stymulacja w połączeniu z umiejętnością odpoczywania w domu to zawsze droga do sukcesu! Jeśli chcesz nauczyć się w jaki sposób zarządzać psią energią, zapraszam na KONSULTACJE! 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *