Jak pewnie się domyślasz żywienie odgrywa olbrzymią rolę w życiu psa. Wpływa na zdrowie somatyczne i psychiczne. Ostatnio zauważam jednak, że opiekunowie psów mają wątpliwości, czy ich pies je wystarczająco dużo. Odpowiedzmy więc na pytanie – ile powinien jeść pies?
“Czy tyle i tyle gram będzie dobrze?”
Na grupach na fb zaniepokojeni opiekunowie często podają, ile dają psu jeść.
- “Mój je dwa kubki karmy dziennie”
- “Ja daję 200 g mokrego rano i 150 suchego wieczorem”
- “Daje zgodnie z rozpiską”
Tym zdaniom często towarzyszy pytanie, czy psy tych osób jedzą wystarczająco dużo.
Ale zauważ:
- Nie wiemy o jakim psie mowa
- Nie wiemy ile waży pies
- Nie wiemy w jakiej jest kondycji
- Nie wiemy w jakim jest wieku
- Nie wiemy jak wygląda aktywność u tego psa
- Nie wiemy nawet o jakiej karmie mowa.
Czy tak naprawdę nic nie wiedząc można odpowiedzieć na pytanie “ile powinien jeść pies?”
No niestety nie. To tak, jak pytać o to, jaki samochód kupić. A przecież dla każdego inny samochód będzie lepszy. Jedna osoba będzie chciała mały kompaktowy i mało palący samochód do miasta, inna samochód terenowy, jeszcze inna “limuzynę”. Inaczej mówiąc, to czy dany samochód będzie dla kogoś dobry będzie zależało od indywidualnych potrzeb danego człowieka. Bardzo podobnie jest z żywieniem psów. Dlatego pytając o to, ile powinien jeść pies, przede wszystkim trzeba uwzględnić wiek psa, jego aktywność, kondycję ogólną jego organizmu, wagę psa oraz produkty jakimi pies jest karmiony.
“Daje tyle ile jest napisane w rozpisce”
Etykiety karm to bardzo przydatny punkt odniesienia. Nie jest to jednak wyrocznia 😉 Dlaczego? Właśnie dlatego, bo bardzo wiele czynników wpływa na zapotrzebowania psa na składniki odżywcze i kalorie. Jeden pies na dawkowaniu z opakowania będzie czuł się świetnie i będzie w dobrej kondycji. Inny pies na dawkowaniu z opakowaniu będzie głodny i zacznie chudnąć. A u jeszcze innego zalecane przez producenta dawkowanie może niebezpiecznie zwiększyć wagę psiaka. Dlatego zawsze zalecam obserwację zmian kondycji ogólnej psa. Nie bez znaczenia są też zmiany w zachowaniu psiaka. Niektóre zachowania będą wskazywać na to, że pies odczuwa głód, inne w ogóle nie będą diagnostyczne.
“No ok, ale to dalej nie zmiana faktu, że nie wiem czy mój pies je wystarczająco dużo”.
Żeby móc określić dokładną ilość danego pokarmu, jaka jest potrzebna dla konkretnego psa trzeba obliczyć jego zapotrzebowanie na energię. Z chęcią pomogę Ci w tym podczas indywidualnych konsultacji.
W większości przypadków nie ma jednak potrzeby dokonywania skomplikowanych obliczeń. Jeśli stosujesz karmę komercyjną obserwacja zachowania psa na zaleconej przez producenta dawce pokarmu oraz kondycja psa zazwyczaj są wystarczającymi wskazówkami odnośnie tego, jaką ilość pokarmu pies powinien spożywać.
Zdecydowanie bardziej problematyczne (z logistycznego punktu widzenia) jest mieszkanie karmy mokrej z suchą. Niektórzy preferują podawanie karmy mokrej o konkretnej porze dnia i suchej w innej porze. W takich przypadkach faktycznie dobrze zacząć od obliczenia czy pies będzie dostawał tyle składników odżywczych, ile powinien.
Zmiana w aktywności psa to automatyczna zmiana w żywieniu.
Bardzo często obserwuje sytuacje w których pies latem towarzyszył opiekunowi na długich wycieczkach, a w zimie ma oferowane dużo mniej aktywności. Ponadto z wiekiem zapotrzebowanie na aktywność fizyczną maleje. Czy jednak ilość spożywanych kalorii się zmiana? No właśnie…. bardzo łatwo wpaść w pułapkę przyzwyczajenia i dawać psu tyle samo jedzenia niezależnie od ilości aktywności, jakie mu oferujemy i jakiej potrzebuje. To błąd. Zmiana w aktywności powinna wyzwalać zmianę w żywieniu. Jeśli zmianie w aktywności nie będzie towarzyszyć zmiana w ilości spożywanych kalorii może dojść do:
- niepożądanego spadku masy ciała psa
- frustracji spowodowanej głodem
- niepożądanego zwiększenia masy ciała psa (i w konsekwencji problemów zdrowotnych związanych z nadwaga i otyłością).
Ile powinien jeść pies? – podsumowanie
Wszystko będzie zależało od cech indywidualnych psa oraz karmy, jaką mu oferujesz. Warto również wziąć pod uwagę to, że dawkowanie na opakowaniach karm jest orientacyjnie – to tylko wskazówka. Ponadto jeśli chcesz mieć pewność, że pies spożywa optymalną ilość kalorii oraz przyjmuje optymalną ilość składników odżywczych, konieczne są obliczenia uwzględniające cechy indywidualne psa oraz to, jaki efekt chcesz osiągnąć dietą (utrzymać kondycję, odchudzić psa czy zwiększyć jego masę).
Bardzo ciekawy wpis! Autorka podchodzi do problemu kompleksowo, uwzględnia wiele różnych czynników. Warto przeczytać!