Gdy szczeniak trafia do Twojego domu, wydaje się, że wszystko już wiesz. że jesteś przygotowany na opiekę nad psim dzieckiem. Czasami jednak okazuje się, że pewne rzeczy zaczynają niepokoić. “Czy tak właśnie powinno być?”- możesz zadawać sobie pytanie. Ten wpis dedykuję wszystkim młodym psim rodzicom 🙂 Odpowiem w nim na pytanie “co zrobić, gdy szczeniak szybko oddycha” 🙂

Pomiar szybkości oddechu.

Każdy psi opiekun powinien obserwować w jaki sposób oddycha jego pies. Liczenie oddechów u psa nie jest formą “nadwrażliwości opiekuna”, tylko prostym badaniem, które możesz wykonać samemu w domu. Przeprowadzenie takiego badania pozwala na monitorowanie stanu zdrowia i samopoczucia psa. Bywa szczególnie przydatne, gdy psiak choruje. Co jeszcze musisz wiedzieć domowym pomiarze spoczynkowej liczby oddechów? Przede wszystkim to, że pomiarów dokonujemy gdy pies odpoczywa lub śpi.

Liczba oddechów a wysiłek fizyczny.

Są sytuacje, w których liczba oddechów na minutę plasująca się w górnych granicach normy jest stanem fizjologimcznym i nie powinna budzić niepokoju. Pierwszą taką sytuacją jest poddanie psa wysiłkowi fizycznemu. Naturalne jest to, że pies którego organizm zużywa więcej energii, będzie chciał więcej tlenu pobrać i liczba oddechów wzrośnie. Ponadto psy chłodzą się przez dyszenie, co również jest nie bez znaczenia w tym kontekście. Dlatego też, żeby domowe badanie było adekwatne od rzeczywistego stanu, musimy przeprowadzać je, gdy pies odpoczywa lub śpi. A co mam na myśli mówiąc “wysiłek fizyczny”? Długi spacer angażujący wiele mięśni, który dla danego psa jest wysiłkiem, ale również zabawy w aporty czy przeciąganie. Oczywiście treningi sportowe nastwione na budowanie masy mięśniowej również są obciążeniem, które będzie wpływało na to jak szybko pies oddycha.

Liczba oddechów a stres.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na liczbę oddechów na minutę jest stres. Przyspieszenie oddechu jest jednym z sygnałów mówiącym o tym, że pies doświadcza stresującej dla niego sytuacji. Dlatego też pomiar spoczynkowej liczby oddechów wykonywany w gabinecie weterynaryjnym może być zawyżony. Gdy Twój psiak się stresuje u weterynarza, a liczba oddechów na minutę będzie podwyższona, warto dokonać kilku pomiarów w domu, w sytuacjach w których pies na pewno stresu nie odczuwa i przekazać te informacje weterynarzowi podczas następnej wizyty lub mailowo. Wspominałam już o tym, że psy chłodzą się przez dyszenie – wysoka temperatura również może powodować, że liczba oddechów wzrośnie, w stosunku do sytuacji w której pies ma zachowany komfort cieplny.

Szczeniak szybko oddycha? A co masz na myśli mówiąc szybko? 😉

U dorosłych psów liczba oddechów na minutę może wahać się w przedziale od 15 do 30. Inaczej mówiąc 15 do 30 oddechów na minutę to norma. Szczenięta oddychają szybciej niż psy dorosłe, dlatego spodziewamy się wartości bliżej 30 😉 Jeśli Twój psiak nie przekracza tej wartości, nie masz absolutnie się czym martwić. Pamiętaj, że określenia “szybko” i “wolno” są subiektywne. Dlatego też warto znać medyczną normę, by móc skonfrontować ją ze swoimi obserwacjami i subiektywnym odbiorem sytuacji. Inaczej mówiąc, jeśli szczeniak szybko oddycha, trzeba zadać sobie pytanie “co oznacza szybko? szybko według mnie czy szybko w odniesieniu do norm?” 🙂

Co innego wpływa na szybkość oddechu.

Już wiesz, że szczeniaki oddychają szybciej niż psy dorosłe. Rasy małe i miniaturowe również będą oddychać szybciej niż psy ras średnich, dużych czy olbrzymich. Co jednak oznacza szybciej? Nic innego, jak zbliżanie się do górnej granicy normy, czyli do 30 oddechów na minutę. Pamiętaj, że wartości graniczne w przypadku stresu, dużej aktywności fizycznej, czy z powodu ciepła jest czymś naturalnym i nie uznaje się tego za patologię.

Szczeniak szybko oddycha i wykracza poza normy.

Jeśli kilkukrotnie w ciągu dokonywania pomiarów, wartości przekroczą normy, należy udać się do weterynarza w celu zdiagnozowania problemu. Dotyczy to oczywiście nie tylko szczeniąt, ale psa w każdym wieku. Zwiększona liczba oddechów może wskazywać na problemy z sercem, układem oddechowym, wstrząsie a nawet być objawem bólowym (przy bólu, którego pochodzenia jeszcze nie znamy).

Szczeniak szybko oddycha – podsumowanie.

Ocena szybkości oddechu psa jest niezmiernie ważna. Nie zawsze jednak to, co wydaje się szybkie wykracza poza medyczne normy. Jeśli niepokoi Cię to, że Twój szczeniak szybko oddycha, koniecznie dokonaj pomiarów, by móc ocenić czy to Tylko twoje subiektywne wrażenie, czy faktycznie ze zdrowiem psa może dziać się coś niedobrego. Oczywiście w razie wątpliwości w przypadku dorosłego psa również dokonujemy tego typu pomiarów 🙂

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Dzięki wielkie za te informacje, a szczególnie za podanie ilości oddechów które są normą.
    Dokonałam pomiarów i uspokoiłam się, że mój Remo mieści się w normach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *