Zacznijmy od tego, że Twój pies nie musi lubić głaskania. Niektóre psy uwielbiają pieszczoty inne za nimi nie przepadają. Dokładnie tak samo, jak jeden człowiek lubi przytulanie a inny niekoniecznie 😉 Inaczej mówiąc, w dużej mierze to kwestia indywidualnych preferencji. Są jednak pewne sytuacje i stany, w których to, że pies nie lubi głaskania powinno skłonić opiekuna do dalszych działań.

Pies nie lubi głaskania, bo sposób w jaki go dotykasz jest dla niego nieprzyjemny.

Bardzo często podczas indywidualnych konsultacji okazuje się, że dotyk opiekuna nie jest dla psa przyjemny. Pamiętaj, że to właśnie przyjemność powinna towarzyszyć głaskaniu . Jeśli nie będziesz bacznie i świadomie obserwować reakcji psa na Twój dotyk, może okazać się, że zamiast przyjemności będziesz sprawiać psu dyskomfort 😉 Reakcja psa na pieszczoty to częsty temat, który przewija się podczas indywidualnych zajęć z moimi klientami. Podczas konsultacji analizujemy wspólnie sposób reakcji jego psa na różne formy dotyku. Po konsultacji często okazuje się, że pies jednak lubi być głaskany. Dlaczego? Bo opiekun nauczył się jak dotykiem sprawiać psu przyjemność 🙂 Także pamiętaj, że sposób głaskania i dotykania psa ma dla niego olbrzymie znaczenie. To jeden z czynników, który sprawia czy pies lubi głaskanie czy za nim nie przepada 😉

Pies może nie lubić dotyku ze względu na przykre doznania sensoryczne.

Układ nerwowy każdego psa “działa” troszkę inaczej. To co dla jednego psa będzie przyjemnym doznaniem dotykowym, dla innego może być dalekie od jakiegokolwiek komfortu. To w jaki sposób pies odbiera doznania dotykowe jest kwestią indywidualną. Czasami specyficzny odbiór bodźców dotykowych powoduje u psa stres i obniża jego dobrostan. Czasami też utrudnia opiekunowi opiekę nad zwierzęciem. W takich przypadkach można wdrożyć ćwiczenia, które pomogą psu i jego opiekunowi we wspólnym życiu.

Pies nie lubi dotyku? A jaką masz z nim relację?

Bardzo częstym czynnikiem wpływającym na to, że pies nie lubi być głaskany, jest relacja jaka wytworzyła się między psem a opiekunem. Temat relacji to bardzo obszerny temat. Dlatego też, w przyszłości na pewno pojawi się oddzielny obszerny kurs na ten temat. Już teraz jednak chcę zaznaczyć, że przekraczanie granic psa (świadome lub nieświadome) może spowodować, że pies nie będzie czuć się komfortowo, gdy go dotykasz. Dlaczego? Bo nie będzie wiedział, czego może się po tobie spodziewać, nie będzie mógł ci zaufać lub wręcz będzie się czuł zagrożony Twoją obecnością. Oprócz przekraczania granic na relację z psem mają wpływ Twoje działania opiekuńcze względem niego. Ponadto sposób zaspokajania jego potrzeb i umiejętność czytania jego mowy ciała Nie bez znaczenia są tez Twoje reakcje w konkretnych sytuacjach. Jak sam widzisz, temat relacji to bardzo złożony i wielowątkowy temat.

Pies nie lubi głaskania? A może lubi, tylko cos go boli?

Psy bardzo często unikają dotyku, gdy ten sprawia im fizyczny dyskomfort. Jeśli psa coś boli może unikać sytuacji w której pojawi się ostry ból lub która nasili ból przewlekły. Dlaczego? Dlatego, że pies będzie chciał uniknąć bolesnych doznań. Inaczej mówiąc – pies może nie chcieć być dotykany, bo źle się czuje i coś z jego organizmem jest (mówiąc kolokwialnie) nie tak.

Pies nie lubi głaskania? Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele!

W tym wpisie skupiałam się na tych najczęściej występujących. Inaczej mówiąc, przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo dużo. Nie sposób w jednym wpisie dokładnie omówić wszystkie możliwe powody takiego stanu rzeczy 😉 O czym chciałabym, żebyś pamiętał? Po pierwsze o tym, że głaskanie ma być dla psa przyjemne. Jeśli podczas pieszczot u psa pojawia się dyskomfort, oznacza to, że coś musisz w swoich działaniach zmienić. Po drugie, że każdy pies ma własne preferencje i te preferencje powinny być przez opiekuna szanowane i respektowane. Po trzecie, pies, który jest chory, może nie chcieć być dotykany. Jeśli masz podejrzenia, że to stan zdrowia jest przyczyną niechęci do dotyku, to jak najszybciej powinieneś zabrać psa do weterynarza!

Każdy pies jest inny.

Co za tym stwierdzeniem stoi? Przede wszystkim to, że u każdego psa przyczyna danego zachowania będzie inna. Jeśli czujesz się trochę zagubiony, albo po prostu – chcesz mieć pewność, że Twój dotyk jest dla Twojego psiaka przyjemny – skontaktuj się ze mną! Podczas konsultacji dokładnie odpowiem na nurtujące Cię pytania. Dzięki temu będziesz mógł jeszcze lepiej dopasować swoje działania do potrzeb Twojego psa! 🙂

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *