Bardzo często opiekunowie psów, zanim zgłoszą się do mnie na konsultację obawiają się, że “każę im wyrzucić psa z łózka”. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których pies cierpi na zaburzenia separacyjne. Jedynie w kilku (bardzo trudnych na dodatek) sytuacjach zalecę, by pies z opiekunem nie spał. W tym wpisie natomiast skupię się na odpowiedzi na pytanie “jak spanie z psem ma się do zaburzeń separacyjnych” 🙂

Jak to wygląda u mnie?

Jestem zwolenniczką spania z własnym psiakiem 🙂 Moja Lunka ma wstęp do łóżka i często kładzie się tak, by stykać się ciałem ze mną 😉 Jedynie w nielicznych sytuacjach decyduje się na wybranie legowiska. W łóżku czuje się bezpiecznie i zaspokaja potrzebę bliskości. Jednak nie wszyscy widzą w spaniu z psem pozytywy. Niektórzy widzą w nim wręcz zagrożenie. Mit spania z psem powodującym lęk separacyjny ciągle jest żywy. Podejrzewam nawet dlaczego! A zacząć trzeba od podstaw , czyli idei zaspokajania potrzeb psa. Dodatkowo – spanie w łóżku nie jest tym samym co nawiązywanie z nim interakcji w losowych momentach!

Spanie z psem – czy to faktycznie ono powoduje problemy?

W 99,99% przypadków to nie spanie w łóżku z opiekunem jest przyczyną zaburzeń separacyjnych 😉 Objawy tak zwanego lęku separacyjnego mogą mieć różne podłoża. Samo spanie z psem w łóżku nie wpływa jednak na wystąpienie lęku separacyjnego. Za to wiele rzeczy, które robimy z psem odpoczywającym w łóżku, już taki wpływ może mieć 😉 Oczywiście mowa o interakcjach, które w danym momencie nie są dla psa korzystne. Wróćmy jednak do tematu przewodniego…

“Spanie z psem w łóżku powoduje lęk separacyjny”

To zdanie wiąże się z niezrozumieniem mechanizmów kierujących zaburzeniami separacyjnymi. Dodatkowo jest bardzo dużym spłyceniem tematu. Bo owszem wiele Twoich decyzji i zachowań może spowodować, że pies będzie się czuć niekomfortowo, gdy zostaje sam w domu. Jednak sam fakt, że pies śpi w łóżku nie spowoduje leku separacyjnego u psa 😉 Dlatego też, nie ma potrzeby “wyrzucać psa z łózka” podczas terapii zaburzeń separacyjnych czy treningu samotności.

Jeśli spanie z psem jest dla Ciebie ważne, nie musisz się bać, że dostaniesz zalecenie, by je zakończyć.

Praca nad zaburzeniami separacyjnymi (nie ukrywajmy) jest skomplikowana. Nie ma dwóch takich samych “leków separacyjnych”. Każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie. Inaczej mówiąc , każdy opiekun psiaka z lękiem separacyjnym współpracujący ze mną, może dostawać inne zalecenia. Jedno jednak będzie wspólne dla wszystkich psiaków z zaburzeniami separacyjnymi. Tą wspólną częścią, będzie zostawienie psa w łóżku i praca nad nowymi umiejętnościami i kompetencjami 🙂 Jeśli masz podejrzenia, że Twój pies cierpi na lęk separacyjny, zobacz w jaki sposób pracują ze swoimi klientami! Wystarczy że klikniesz TUTAJ. Możesz również od razu skontaktować się ze mną poprzez FB lub mailowo! 🙂 Wspólnie stawimy czoła Waszemu problemowi! No i nie wygonimy psa z łózka 😉

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *