Reakcja na imię, to jedna z podstawowych umiejętności, jaką musi nabyć każdy pies. Pomijając oczywiście psy z uszkodzonym słuchem – z nimi komunikujemy się w inny sposób 😉 Załóżmy jednak że mówimy o statystycznym, zdrowym psie – w jakim wieku pies reaguje na imię? No i tutaj zaczynają się schody…

Czy to od wieku w ogóle zależy?

Po pierwsze, na potrzeby tego wpisu poczynimy jeszcze jedno założenie – mówimy o psach nie młodszych niż te w wieku gotowym do odbioru od hodowcy. Bo z takim psiakiem możesz mieć do czynienia. Psy młodsze niż 7 tygodni zgodnie z regulaminem ZKWP nie powinny być oddzielane od matki i wydawane do nowych domów.

Po drugie, reakcja na imię nie zależy od wieku psa. Dlaczego? Bo psy inaczej pojmują świat niż człowiek. Są zupełnie innym gatunkiem, a to znaczy że myślą w sposób charakterystyczny dla swojego gatunku i zachowują się zgodnie z repertuarem zachowań swojego gatunku. O różnicach w rozumieniu imienia mówiłam między innymi w tym bezpłatnym minikursie. Koniecznie musisz go oglądnąć! Dodatkowo dowiesz się z niego, kiedy używać imienia psa podczas komunikacji z nim a kiedy nie.

Co jest szalenie istotne? Przede wszystkim to, że pies nie wie jak się nazywa, póki go nie nauczysz jak, ma na imię reagować.

W jakim wieku pies reaguje na imię? – czy to pytanie w ogóle ma sens?

Z punktu widzenia rozwoju psa oraz sposobów w jaki się uczy – nie. Nie można stwierdzić, że pies będzie reagować na swoje imię gdy skończy ileś tam miesięcy. Ponadto, znam psy które żyjąc parę lat ze swoimi opiekunami, dalej na imię nie reagowały. Od czego więc zależy to, w jakim wieku pies reaguje na imię? Poniżej znajdziesz listę najważniejszych czynników, od których zależy to, w jakim wieku pies zacznie reagować na swoje imię.

  • Sposób w jaki uczysz psa imienia.
  • Jak często z psem ćwiczysz.
  • W jakich warunkach ćwiczysz z psem reakcję na imię.
  • Czy jesteś konsekwentny w komunikatach jakie wysyłasz psu
  • Szybkości procesów uczenia się u konkretnego psa (to kwestia indywidalna)

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *