Masz wrażenie, że twój pies po wyjściu z mieszkania dostaje amoku? Że wstępuje w niego diabeł wcielony? A może masz wrażenie, że tak naprawdę masz 2 psy w domu? Jeden pies nie słucha na spacerze i przechodzisz z nim katusze na zewnątrz, a drugi jest posłuszny i grzeczny w domu? Tylko dlaczego zachowanie jednego psa tak się różni w zależności od tego gdzie jest? Z tego wpisu dowiesz się jakie 3 działania musisz podjąć, żeby to zmienić.
Pies nie słucha na spacerze – a co ze swojej strony oferujesz psu?
Bardzo często widzę opiekunów, którzy po prostu dają się ciągnąć na spacerze, a sami sprawiają wrażenie, jakby na spacerze byli jedynie ciałem. Żadnych prób zaangażowania psa we wspólne działanie. Żadnych zabaw. Żadnego wspólnego spędzania czasu.
A przecież wspólne ćwiczenia i zabawy to podstawa. Nauka skupiania uwagi na opiekunie i budowanie jego atrakcyjności w oczach psa, to podstawa. Spacer to WPSÓLNE spędzanie czasu.
Pamiętaj, bierność jest Twoim wrogiem. Oferuj psu zabawy, komunikuj się z nim w sposób dla niego zrozumiały i buduj swoja atrakcyjność w jego oczach. Bo dlaczego pies miałby cię słuchać, jeśli nie masz mu nic ciekawego nic do zaoferowania?
Jesteś już zaangażowany w spacer? Działaj konsekwentnie!
Konsekwencję nazwałabym matką wszystkich metod szkoleniowych. Bo choćbyś działał zgodnie z potrzebami psa, miał olbrzymia wiedzę i umiejętności, a będziesz działać niekonsekwentnie… to się nie uda.
O tym czym tak naprawę jest konsekwencja mówię między innymi w minikursie na ten temat. Poruszam tam kwestie związane ze sposobem uczenia się psów. Dokładnie też omawiam 4 aspekty życia psa na które ma wpływ Twoja konsekwencja lub jej brak. Analizuje dokładnie jak brak konsekwencji odbija się na pracy i odpowiadam na pytanie „dlaczego jedni szybko odnoszą sukcesy, a inni nie”. Zwracam też uwagę na to, że można być niekonsekwentnym zupełnie nieświadomie i jak nie wpaść w pułapkę niekonsekwencji!
Jeśli odnosisz wrażenie, że pracujesz z psem w adekwatny do problemu sposób, ale „cos jest nie tak”, to prawdopodobnie problem leży w konsekwencji.
Pies nie słucha na spacerze? A jak zaspokajasz jego potrzeby?
Powodem tego, że pies nie słucha na spacerze, często jest niezaspokojenie jego potrzeb. Być może potrzebuje więcej aktywności ruchowej albo umysłowej? Pamiętaj, że Twoje „dużo aktywności” nie musi oznaczać „dużo” dla psa.
A może pies nie odpoczywa tyle ile powinien, przez co jest sfrustrowany? Potem ta frustracja przeradza się w zachowania niepożądane i tak tworzy się przepis na spacer Twoich koszmarów.
Pamiętaj, że musisz dostrzec każdą potrzebę psa i umożliwić mu jej zaspokojenie. Nie zawsze „więcej ruchu” będzie rozwiązaniem spacerowych problemów. Czasami rozwiązaniem będzie więcej odpoczywania a mniej stymulacji. To już kwestia indywidualna, którą zawsze poruszam podczas konsultacji. Bo ilość i sposób stymulacji ma olbrzymie znaczenie!
W moim sklepie możesz pobrać rozpiskę, która pomoże Ci usystematyzować myśli związane z psimi potrzebami. Dzięki niej będzie ci prościej zarządzać czasem i aktywnościami psa, biorąc pod uwagę jego zapotrzebowanie na konkretną stymulację.
A jak tam Wasza komunikacja?
Czy pies dokładnie wie o co go prosisz? W jaki sposób uczyłeś psa zachowania, którego teraz od niego wymagasz?
Komunikacja ma być dla psa jasna, klarowna i oczywista. Pies nie może się domyślać o co go prosisz i zgadywać. Niestety większość moich klientów, która się do mnie zgłasza wymaga od psa czegoś, czego tak naprawdę psa nie uczyli. Albo uczyli, ale nie odnieśli w tej nauce sukcesów.
Dlatego pierwszym krokiem do poprawienia komunikacji będzie zadanie sobie pytania – „Ok, ale skąd pies wie, czego ja od niego chce”?
Podsumowanie
Twoje zaangażowanie w spacer i umiejętna praca z psem ma kluczowe znaczenie w kontekście tego, jak wygląda Wasz spacer. Nie obędzie się jednak bez znajomości psich potrzeb oraz odpowiedniej dla Twojego psa stymulacji. Pamiętaj też, że pies z niezaspokojonymi potrzebami zawsze będzie psem sprawiającym problemy. Nie zawsze odbije się to na spacerze – niezaspokojenie potrzeb może skutkować też problemami w domu. Kluczowe znaczenie dla spacerowego „ładu i składu” i wspólnego czerpania przyjemności z aktywności jest konsekwencja. Bez niej… to co robisz po prostu traci sens.