Pytanie o to, jak oduczyć psa sikania w domu, to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Nic dziwnego – przecież nauka czystości to jedne z pierwszych treningów, jakie przeprowadzamy z psem. I bądźmy szczerzy – o ile pies nie musi umieć warować na komendę i brak tej umiejętności w niczym nam przeszkadzać nie będzie, o tyle sikanie w domu…. to już inna sprawa. Pies w domu ma nie sikać! I z tą tezą się całkowicie zgadzam.

Czy pytanie jak oduczyć psa sikania w domu to pytanie dobrze postawione?

No właśnie, zastanówmy się nad tym chwilę. Pies sika w domu z jakiegoś powodu. Czy istnieje więc jedna prosta i skuteczna metoda oduczania psa sikania w domu? A no nie! A dzieje się tak, ponieważ przyczyny sikania w domu mogą być przeróżne. Inaczej mówiąc, pierwszym pytaniem powinno być pytanie „dlaczego mój pies sika w domu?”. Dopiero na takie pytanie można konstruktywne odpowiedzieć.

Reasumując – sikanie sikaniu nie równe. Różne czynniki mogą powodować, że pies w sika w domu. Bez znalezienia tej przyczyny nie można udzielić żadnych konstruktywnych rad.

Jakie mogą być przyczyny sikania psa w domu?

Jak się pewnie domyślasz – przeróżne. W tym wpisie skorzystam z podziału na przyczyny somatyczne i behawioralne. Dzięki temu prościej będzie ci pogrupować pewne zachowania i zobaczysz, że wszystko tworzy logiczną całość 🙂

Ale do brzegu… Przyczyny somatyczne to przyczyny, które swoje podłoże mają w ciele. Mogą dotyczyć fizjologii lub anatomii.

Za to przyczyny behawioralne, to takie, które maja swoje podłoże w psychice psa.

Jedne i drugie trzeba wziąć pod uwagę, gdy mówimy sikaniu w domu.

Przyczyny somatyczne.

Czyli te dotyczące ciała mogą po pierwsze : dotyczyć wieku psa. Psu młodziutkie i starsze mogą mieć problemy z panowaniem nad pęcherzem. Zobacz – podobnie jest u ludzi. Dziecko również sika częściej niż człowiek dorosły. Na dodatek na początku robi to w pampersa 😉 Możesz też zaobserwować analogię w stosunku do osób starszych. Nietrzymanie moczu czy brak kontroli nad zwieraczami to częste problemy wieku starczego. U psiaków działa to w analogiczny sposób.

Po drugie, czynnikiem który ma wpływ na to, czy pies siak w domu, jest bez wątpienia ilość wypitej wody. Pies który wypije dużo, będzie częściej potrzebować wyjść za potrzebą. Jeśli nie odczytasz tego sygnału, to pies nie będzie miał wyboru. Po prostu nasika w domu.

Po trzecie – leki. Niektóre leki działają moczopędnie. Inne za to zwiększają pragnienie. Co się wtedy dzieje? Oczywiście pies więcej pije. Finalnie prowadzi to do tego samego co przyczyna druga – pies potrzebuje wyjść na spacer częściej. I znowu , jeśli nie weźmiesz tego pod uwagę, pies skorzysta z podłogi. Bo co biedny ma zrobić?

Po czwarte – ogólny stan zdrowia psa. Czasami jedynym objawem, choroby jest to, że pies zaczyna sikać w domu. Najczęściej spowodowane jest to zapaleniem pęcherza. Jednak każda choroba (nie tylko układu moczowego) może skutkować sikaniem w domu. Dlatego tak ważne są badania i wizyty u weterynarza. Bo na chorobę nie ma innej rady niż „udaj się do lekarza”. W przypadku psa tym lekarzem jest oczywiście weterynarz.

Po piąte – pokastracyjne nietrzymanie moczu. Ono zdecydowanie zasługuje na niewyróżnienie, bo jest często pomijane w dyskusjach o sikaniu. Jest to jedno ze skutków ubocznych kastracji – może choć wcale nie musi wystąpić. Natomiast gdy suczka zaczyna kropelkowac lub budzić się w mokrym legowisku, warto diagnozować ją również pod tym kątem. Oczywiście jeśli suczka jest wyakstrowana. Nie bój się – pokastracyjne nietrzymanie moczu brzmi strasznie, ale można je skutecznie leczyć! 🙂

Przyczyny behawioralne.

Inaczej mówiąc te związane z zachowaniem. Pojawiają się w oparciu o procesy uczenia się oraz procesy emocjonalne.

Pierwszym ważnym czynnikiem jest to czy pies został nauczony czystości w domu. Jeśli jest szczeniakiem to po prostu nie wie, gdzie ma sikać. Wtedy pytanie „jak oduczyć psa sikania w domu” jest chyba najbardziej adekwatne 😉

Drugim czynnikiem będzie nic innego jak to, w jaki sposób pies był uczony załatwiania się na zewnątrz. Błędy pojawiające się w treningu czystości mogą skutkować właśnie… sikaniem w domu.

Trzeci czynnik to nieodpowiednie usuwanie zapachu moczu z pomieszczeń. Pies, który czuje zapcha swojego moczu, może chcieć go „poprawiać”. W taki sposób natura stworzyła psa. Inaczej mówiąc „poprawianie” zapachu jest całkowicie naturalnym zachowaniem dla gatunku psa domowego. Natomiast naszym zadaniem jest sprawienie, by pies tego zapachu w domu nie czuł.

Na to, że pies sika w domu może mieć również wpływ stosowanie mat do nauki czystości.

Zarówno o procesie nauki czystości jak i o błędach, jakie mogą się pojawić w nauce, mówię obszernie w kursie…..

Kolejnym powodem pytania „jak oduczyć psa sikania w domu?” może być psi stres. Ten za to ma wiele obliczy. Może dotyczyć tego co dzieje się w domu i tego, co dzieje się podczas spacerów. Również relacje z innymi zwierzętami czy nawet Tobą mogą być źródłem stresu u psa!

I tutaj uwaga – frustracja czy sytuacje, w których pies nie panuje nad emocjami to również czynniki stresogenne. W takich przypadkach podstawą jest znalezienie przyczyny stresu oraz praca właśnie nad tym aspektem. Inaczej mówiąc, jeśli stres jest powodem sikania w domu, to nie skupiamy się na sikaniu, tylko na stresie. Dlaczego? Bo oddawanie moczu w domu to tylko objaw poważniejszych problemów. W takich przypadkach niezbędne jest postawienie diagnozy behawioralnej oraz przepracowanie problemów. A to nic innego jak terapia behawioralna.

Kolejna grupą czynników, które wpływają na pojawianie się kałuż w domu są zaburzenia separacyjne. W takich przypadkach pies będzie sikać w domu jedynie, gdy zostaje sam ( w danym pomieszczeniu bądź w mieszkaniu). Zaburzenia separacyjne towarzysza silnemu stresowi, dlatego również w tych przypadkach konieczna jest terapia behawioralna.

Podsumowanie.

  1. Pytanie „jak oduczyć psa sikania w domu?” jest pytaniem z gatunku „prostych ale trudnych”. Jest proste do zadania, ale odpowiedź na nie wcale prosta nie jest.
  2. Mamy 2 grupy czynników wpływających na to, że pies sika w domu: fizjologiczne i behawioralne.
  3. Jeśli chcemy, żeby pies nie sikał w domu musimy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą mieć na to wpływ.
  4. Podejmowane działania zawsze będą zależne od przyczyny takiego stanu rzeczy.
  5. W przepracowaniu problemu kluczowa może być wizyta u weterynarza i/lub konsultacja ze specjalistą od zachowań psów. Specjalista powinien zaproponować terapię behawioralną uwzględniającą wszystkie czynniki, o których pisałam.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *