Gdy pies warczy na właściciela, zawsze jest to niepokojący sygnał. Z tego wpisu dowiesz się, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Bo jak pewnie się domyślasz, warczenie to tylko objaw. Dodatkowo, warczenie nie jest niczym złym, to forma komunikacji – natomiast może świadczyć o tym, że dzieje się coś złego ze zdrowiem psa lub z jego relacją z Tobą.
Pies warczy na właściciela bo się go boi.
Bardzo często wydaje nam się, że pies jest naszym przyjacielem. Żeby jednak tak było, tą „przyjaźń” czyli relację opartą na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa, najpierw trzeba zbudować. Psy, które mają złe doświadczenia z ludźmi mogą się ich po prostu bać. Dotyczy to nie tylko psów adoptowanych (po przejściach) i psów które miały ograniczony kontakt z ludźmi. Relację trzeba po prostu zbudować – niezależnie od tego z jakim psem mamy do czynienia. Pamiętaj, że założenie „wziąłem go pod swój dach więc teraz będzie mnie kochać” jest założeniem błędnym i zamyka drogę do dalszego, prawidłowego rozwoju relacji.
Warczenie jako próba zadbania o swój komfort.
Pies może warczeć na swojego opiekuna również dlatego, bo opiekun narusza jego granice. Pamiętaj, to co dla Ciebie jest przyjemne i komfortowe, wcale nie musi takie być dla Twojego psa. W swojej pracy bardzo często widzę sytuacje w których opiekunowie są przekonani, że ich pies jest zadowolony. Podczas konsultacji okazuje się jednak, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Dlatego właśnie edukacja jest taka ważna. Każdy opiekun psa powinien zgłębiać wiedzę odnośnie zachowań psów oraz ich mowy ciała. Bo oczywiście – niektóre psie zachowania są dla nas intuicyjne i proste do zinterpretowania, ale jednak wiele z nich (bez specjalistycznej wiedzy) interpretujemy błędnie. Doskonałym przykładem na błędną interpretację będzie pomylenie reakcji flirt na zagrożenie z radością, czy pomylenie radości z pobudzeniem i wysokimi emocjami w stresie.
Dyskomfort psychiczny może dotyczyć tak naprawdę wszystkich czynności wykonywanych przy psie: od dotykania go, poprzez ubieranie go na spacer, na zabiegach pielęgnacyjnych czy medycznych kończąc.
Pies warczy na opiekuna, bo inne sygnały nie działały.
Warto również wspomnieć o tym, że warczenie najczęściej pojawia się dopiero po okazywaniu dyskomfortu w inny sposób. Inaczej mówiąc, pies warczy, bo komunikacja w inny sposób okazała się nieskuteczna. Nie wszystkie psie sygnały będą proste w interpretacji, niektóre są bardzo subtelne i dla niewprawnego oka niezauważalne. Jedno jest pewne – gdy pies warczy, na 90% nie zauważyłeś tego, że wcześniej „mówił” do ciebie grzeczniej 😉
Pies warczy bo broni zasobu.
Bronienie zasobów (czyli czegoś dla psa cennego) to bardzo często występujący problem. W moim sklepie możesz znaleźć cały kurs dotyczący tego zagadnienia. Opisuję w nim co może stać się zasobem, jakie sygnały wysyła pies, który broni zasobu, oraz jakie mogą być podłoża agresji konkurencyjnej.
Psa coś boli.
Pies może warczeć na opiekuna lub nawet go ugryźć, gdy w jego organizmie toczy się choroba. Dlatego, jeśli Twój pies do tej pory nie miał problemów behawioralnych i masz z budowaną z nim prawidłową relację, a nagle, podczas dotyku zawarczał – w pierwszej kolejności musisz udać się do weterynarza. W organizmie psa może toczyć się choroba! Mogą boleć stawy, kręgosłup, brzuch, narządy zmysłów… Tak naprawdę może boleć psa wszystko. W takich sytuacjach należy poinformować weterynarza o tym, że szukamy źródła bólu lub dyskomfortu. Weterynarz powinien kompleksowo podejść do tematu oraz zrobić wszystkie potrzebne badania ( w tym badania krwi i bardzo często również badania obrazowe). Tak naprawdę każda nagła zmiana zachowania psa w pierwszej kolejności powinna zostać skonsultowana z weterynarzem.
Zbyt dużo stresu.
Również zbyt duża ilość w życiu psa może skutkować nieadekwatnymi do sytuacji zachowaniami (np. warczeniem). O tym:
- czym jest stres
- jakie czynniki mogą być przyczyną stresu
- w jaki sposób stres wpływa na życie psa oraz procesy nauki
mówię w minikursie o stresie. To wiedza, jaką powinien posiadać każdy opiekun szczekającego przyjaciela 🙂
Co z robić, gdy pies na Ciebie warczy?
Przede wszystkim przestać robić, to co teraz robisz i się zdystansować. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko ataku. Kolejnym krokiem jest kontakt ze specjalistą w celu zdiagnozowania problemu jaki powstał i wdrażanie adekwatnych działań pod jego okiem. Pamiętaj, tu nie ma na co czekać!
Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, tym krótsza będzie terapia i szybszy sukces.
Tutaj natomiast możesz zobaczyć jak wygląda praca ze mną, gdy „pacjentem” jest pies uznawany za agresywnego.