FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania
Poniżej znajdziesz najczęściej zadawane pytania związane ze współpracą ze mną. Zawód behawiorysty w Polsce dalej owiany jest swojego rodzaju tajemnicą i czasami nie wiadomo czego się spodziewać po takich zajęciach. Ponadto każdy specjalista pracuje w specyficzny dla siebie sposób. Dlatego tutaj znajdziesz odpowiedzi dotyczące jedynie mojej pracy 🙂 Odpowiem również na kluczowe dla wielu pytanie „czy behawiorysta pomoże?”.

"Ile trwają zajęcia? 45 min, godzinę?"
Każde zajęcia w trybie online trwają ok 1,5 h. Czasami zajęcia kończą się szybciej, jeśli psiak współpracuje i cel danej konsultacji został osiągnięty przed upływem 1,5 h. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w których nie masz do mnie więcej pytań.
Czy pies ma być głodny podczas zajęć?
Głód ma bardzo duży wpływ na zachowanie psa, a przecież celem konsultacji jest praca z takim psem, z jakim masz do czynienia na co dzień. Ponadto nie pracuję z psami metodami przemocowymi i opartymi na frustracji. Reasumując – proszę nie głódź swojego psa. Daj mu się cieszyć jedzonkiem w normlanych dla niego porach karmienia.
Czy umówienie się na zajęcia jest równoznaczne z zarezerwowaniem terminu?
Oczywiście! Jeśli umawiamy się na przykład na poniedziałek 5 stycznia na godzinę 12:00, to ten termin jest dla Ciebie zarezerwowany. Nie musisz się upewniać, czy o Tobie pamiętam 😉 Podczas umawiania terminu prawdopodobnie napiszę „w takim razie zapisuję grafiku” – to jasny sygnał, że jesteśmy umówieni na spotkanie.
"Co jeśli nie dokonam przedpłaty w wyznaczonym terminie?"
Zawsze proszę o wpłatę minimum 24 h przed datą konsultacji. Jeśli wpłata się nie pojawi, z pewnością wyślę do Ciebie wiadomość. Natomiast jeśli nie uzyskam odpowiedzi do wyznaczonej przeze mnie w wiadomości godziny, uznaje konsultację za nieaktualną (termin przepada).
"Czy muszę wysyłać filmiki?"
Filmiki dają mi przede wszystkim możliwość interpretacji zachowania psa i postawienia diagnozy. Bez nich konsultacja zamienia się w spekulacje 😉 A przecież nie da się wprowadzać adekwatnych zmian opierając się na spekulacjach. Godne uwagi jest też to, że to od Ciebie zależy, czy będę mogła pewne rzeczy zobaczyć, czy nie. Idąc dalej – masz bardzo duży wpływ na to co podczas konsultacji się dzieje. Ponadto im więcej materiałów mi dostarczysz, tym lepiej dla Ciebie.
"Czy behawiorysta pomoże?"
„Czy behawiorysta pomoże” brzmi co najmniej jak „być albo nie być” i myslę, że dla wielu ma takie właśnie znaczenie. Behawiorysta, w tym przypadku JA, pomogę Ci przejść przez wiele etapów nauki (swojej i psa) byście mogli cieszyć się razem wspólnym życiem. Ale nie jestem czarodziejem 😉 Sukces będzie zależał przede wszystkim od tego w jaki sposób będziesz stosować się do zaleceń. Zamiast „czy behawiorysta pomoże” raczej zadałabym pytanie „czy dasz sobie pomóc behawioryście” 🙂
"Jak często się spotykamy podczas terapii?"
Częstotliwość spotkań jest oczywiście zależna od tego z jakimi problemami mamy do czynienia. Jeśli problemów jest dużo lub są złożone, to optymalną strategią mogą być spotkania raz w tygodniu. Oczywiście z biegiem czasu (gdy praca staje się mniej dynamiczna i Ty posiadasz już wystraczającą wiedzę), spotkania odbywają się coraz rzadziej.
O planie terapii będziemy dyskutować podczas pierwszej konsultacji. Bo plan pracy ma być dopasowany przede wszystkim do Twojego psa i Ciebie.
"Czy odbycie pierwszej konsultacji jest równoznaczne z podjęciem terapii?"
Pierwsza konsultacja ma znaczenie głównie diagnostyczne. To właśnie ona pozwala mi na postawienie diagnozy i przedstawienia Ci planu na dalszą pracę. Oczywiście podczas niej wdrażamy też pierwsze elementy planu naprawczego.
Po pierwszej konsultacji możesz podjąć decyzję, że chcesz rozpocząć terapię behawioralną psa. Inaczej mówiąc po pierwszej konsultacji możesz zadecydować, że chcesz uczyc siebie i psa pod moim okiem i umawiać się kolejne zajęcia online. Oczywiście możesz też zadecydować, że nie chcesz uczestniczyć w terapii.
"Czy behawiorysta pomoże już podczas pierwszej konsultacji?"
Zdecydowanie tak. Już sama świadomość z jakim problemem macie do czynienie i skąd on się bierze będzie dla Ciebie pomocne. Niektóre problemy udaj się przepracować szybko ( w ciągu kilku spotkań, czasami nawet w trakcie jednego), inne wymagają dłuższej pracy. Oczywiście wszystko zależy od tego, z jakim problemem mamy do czynienia oraz jak szybko uczy się pies oraz Ty 🙂
"Jak wyglądają zajęcia?"
To jak wyglądają zajęcia, zależy przede wszystkim od problemu z jakim się zmagacie. Poniżej znajdziesz odnośniki do tego jak prowadzę zajęcia przy poszczególnych problemach:
"A co jeśli mój pies ma wiele problemów"
Zdradzę ci sekret – praktycznie każdy mój psi klient boryka się z wieloma problemami na raz 😉 Terapia zawsze jest prowadzona indywidualnie. Ponadto nie trzymam się ściśle utartych ścieżek. Dlatego też moja praca jest elastyczna i bardzo często pozwala na pracowanie nad wieloma problemami na raz. Oczywiście są też takie problemy nad którymi nie można pracować równocześnie – ale terapia jest procesem. Jeśli uda się osiągnąć cele związane z jednym aspektem życia płynnie będziemy przechodzić do kolejnych wyzwań! 🙂 Nie zostaniesz z tym sam – behawioralna terapia psa to nasz wspólna droga 🙂
"Czy wprowadzanie dodatkowych działań niezwiązanych z terapią ma sens?"
Przede wszystkim terapia zakłada wprowadzanie wielu działań (tzw. oddziaływań terapeutycznych). W nich zawarte są nie tylko oddziaływania które mają zmienić niechciane przez Ciebie zachowanie psa. Terapia to całościowe patrzenie na psa i jego funkcjonowanie na co dzień. Inaczej mówiąc terapia to wprowadzanie bardzo wielu działań w różnych aspektach życia psa.
Działanie „na własną rękę” podczas terapii nie jest wskazane. Może to w negatywny sposób oddziaływać na zachowanie psa. Natomiast, jeśli masz jakiś pomysł, to porusz ten temat podczas konsultacji. Porozmawiamy i rozważymy wszystkie „za” i „przeciw” 🙂